Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ19SNLC
D38999/26WJ19SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ19SNLC
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ19SNLC.pdf
Availability of D38999/26WJ19SNLC
QUANTITY
D38999/26WJ19SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ19SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ19SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ19SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ19SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ19SNLC Details Description
Related parts for D38999/26WJ19SNLC
IDC CABLE - HSC14H/AE14G/HPK14H datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 16DIP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TVSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 256FTBGA datasheet.pdf
COIL CHOKE 3.3MH 12A RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC DDR2 2GB 333MHZ CL5 84BGA datasheet.pdf