TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ20BN
D38999/26WJ20BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ20BN
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ20BN.pdf
Availability of D38999/26WJ20BN
QUANTITY
D38999/26WJ20BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ20BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ20BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ20BN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ20BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ20BN Details Description
Related parts for D38999/26WJ20BN
CABLE 15COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .065-.082" .063" datasheet.pdf
CONN HDR XA 15POS 2.5MM TIN SMD datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL QUAD 2GHZ 8DSBGA datasheet.pdf
RF TRANSMITTER 8 BUTTON datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 4.7MM RND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf