TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ20JA
D38999/26WJ20JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ20JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ20JA.pdf
Availability of D38999/26WJ20JA
QUANTITY
D38999/26WJ20JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ20JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ20JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ20JA
Related LinksD38999/, D38999/26WJ20JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ20JA Details Description
Related parts for D38999/26WJ20JA
IC AMP AUDIO PWR .15W STER 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 720MA 560 MOHM datasheet.pdf