Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ20PBLC
D38999/26WJ20PBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ20PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ20PBLC.pdf
Availability of D38999/26WJ20PBLC
QUANTITY
D38999/26WJ20PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ20PBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ20PBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (13), 20 (10), 12 Coax (4), 8 Twinax (3)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ20PBLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ20PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ20PBLC Details Description
Related parts for D38999/26WJ20PBLC
SEAL INTERFACE 10POS MINI UMNL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 6A TOP-3F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.9A 8WDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC 5040 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
JT 6C 6#12 PIN WALL RECP datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf