TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ20PE
D38999/26WJ20PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ20PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ20PE.pdf
Availability of D38999/26WJ20PE
QUANTITY
D38999/26WJ20PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ20PE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ20PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ20PE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ20PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ20PE Details Description
Related parts for D38999/26WJ20PE
DIODE GEN PURP 500V 35A DO203AB datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST INV 16SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 20A 100W datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf