TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ24AE
D38999/26WJ24AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ24AE.pdf
Availability of D38999/26WJ24AE
QUANTITY
D38999/26WJ24AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24AE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24AE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ24AE Details Description
Related parts for D38999/26WJ24AE
BOOT RUBBER/NUT TALL BLACK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
EXTENSION INSULATED 3/8" X 5" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 1200V 21.5A datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C048FP-17,0C1-2 W/O datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf