TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ24BD
D38999/26WJ24BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ24BD.pdf
Availability of D38999/26WJ24BD
QUANTITY
D38999/26WJ24BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24BD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24BD
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ24BD Details Description
Related parts for D38999/26WJ24BD
CONN HEADER 52POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM SSMINI2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BUSSING MODULE 1CIRC CNTCT SZ 20 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf