TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ24HC
D38999/26WJ24HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ24HC.pdf
Availability of D38999/26WJ24HC
QUANTITY
D38999/26WJ24HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24HC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24HC
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ24HC Details Description
Related parts for D38999/26WJ24HC
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MCG26K datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf