TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ24HD
D38999/26WJ24HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ24HD.pdf
Availability of D38999/26WJ24HD
QUANTITY
D38999/26WJ24HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24HD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24HD
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ24HD Details Description
Related parts for D38999/26WJ24HD
CABLE D-SUB-AMP37B/AE37M/AFP37B datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 12A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
HANDTOOL CRIMP MINI KK TERMINALS datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf