TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ24HE
D38999/26WJ24HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ24HE.pdf
Availability of D38999/26WJ24HE
QUANTITY
D38999/26WJ24HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24HE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ24HE Details Description
Related parts for D38999/26WJ24HE
ASSY, RCPT, 14 POS, B SLOT datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 12"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 3/4 BK 250' datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ASSY,2P,BRACKET REVERSE TYPE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf