TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ24HN
D38999/26WJ24HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ24HN.pdf
Availability of D38999/26WJ24HN
QUANTITY
D38999/26WJ24HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24HN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ24HN Details Description
Related parts for D38999/26WJ24HN
IC SEQUENCER RESET PB 2.5V 8-DIP datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS .156 W/O RAMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
2 SINGLE SECT/3 PIECE TRNSPRTN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 10V T/H datasheet.pdf