TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ24PE-LC
D38999/26WJ24PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ24PE-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ24PE-LC
QUANTITY
D38999/26WJ24PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ24PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ24PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ24PE-LC
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
IC CLK SOURCE SET-TOP 16-SOIC datasheet.pdf
MIC-MK2 DBL LOCK PLATE 7POS. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC MCU ARM 16K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
OSC XO 1.2288MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf