Souriau Connection Technology D38999/26WJ24PNL
D38999/26WJ24PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ24PNL.pdf
Availability of D38999/26WJ24PNL
QUANTITY
D38999/26WJ24PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ24PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ24PNL Details Description
Related parts for D38999/26WJ24PNL
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
IC LSR DRVR 2.7GBPS 3.63V 24TQFN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
COUPLER INDUCT PWR STATION UNIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR BQ2419 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf