Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ24SB
D38999/26WJ24SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ24SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ24SB.pdf
Availability of D38999/26WJ24SB
QUANTITY
D38999/26WJ24SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ24SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ24SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ24SB
Related LinksD38999/, D38999/26WJ24SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ24SB Details Description
Related parts for D38999/26WJ24SB
CONN RCPT CPC 9POS RT ANG 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 120PS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
2P JUN-TIMER GEH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
EDGEON SQUARE 12 NI .375 CNTR datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
High Performance, 145 MHz FastFET⑩ Op Amps IC datasheet.pdf