TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29AE
D38999/26WJ29AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ29AE.pdf
Availability of D38999/26WJ29AE
QUANTITY
D38999/26WJ29AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29AE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29AE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ29AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29AE Details Description
Related parts for D38999/26WJ29AE
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24VC 8SO datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 3.5M OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf