TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29BE
D38999/26WJ29BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ29BE.pdf
Availability of D38999/26WJ29BE
QUANTITY
D38999/26WJ29BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29BE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29BE
Related LinksD38999/, D38999/26WJ29BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29BE Details Description
Related parts for D38999/26WJ29BE
CONN PIN CONTACT VERT 30GOLD datasheet.pdf
IC 2X2 CROSSPOINT SWITCH 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V T2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3KV U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 14COND 12AWG BLACK datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf