TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29HN
D38999/26WJ29HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ29HN.pdf
Availability of D38999/26WJ29HN
QUANTITY
D38999/26WJ29HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29HN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ29HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29HN Details Description
Related parts for D38999/26WJ29HN
CIR BRKR 15A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.7"L X 3.7"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
TPLI 2160 A1 8" X 8" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
100UF 200V 16X31.5 105C RAD datasheet.pdf