TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29JN
D38999/26WJ29JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ29JN.pdf
Availability of D38999/26WJ29JN
QUANTITY
D38999/26WJ29JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29JN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ29JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29JN Details Description
Related parts for D38999/26WJ29JN
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 22POS W/SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR10B/AE10M/AKR10B datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SLUG SPLITTER UNIT 64MM datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 15A 400V FAST REC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.45A 4XDFN datasheet.pdf