Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ29PA
D38999/26WJ29PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ29PA.pdf
Availability of D38999/26WJ29PA
QUANTITY
D38999/26WJ29PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29PA
Related LinksD38999/, D38999/26WJ29PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ29PA Details Description
Related parts for D38999/26WJ29PA
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 2DFN datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 2.5V 20% 2917 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2.8MM MARKING FOIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf