Souriau Connection Technology D38999/26WJ29PBL
D38999/26WJ29PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ29PBL.pdf
Availability of D38999/26WJ29PBL
QUANTITY
D38999/26WJ29PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29PBL
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ29PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ29PBL Details Description
Related parts for D38999/26WJ29PBL
SWITCH BASIC SPST .25A SEALED datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 18POS VERT datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
OSC 5V PROG SMD +/-100 PPM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MOD FEED-THROUGH datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf