TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29PE-LC
D38999/26WJ29PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ29PE-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ29PE-LC
QUANTITY
D38999/26WJ29PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ29PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ29PE-LC
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
LOCK REPLACE SLOTTED QTR TURN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf