Souriau Connection Technology D38999/26WJ29SE
D38999/26WJ29SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ29SE.pdf
Availability of D38999/26WJ29SE
QUANTITY
D38999/26WJ29SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29SE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C