TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ29SN-LC
D38999/26WJ29SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ29SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ29SN-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ29SN-LC
QUANTITY
D38999/26WJ29SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ29SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ29SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ29SN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ29SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ29SN-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ29SN-LC
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TSTR VOLT/CONTIN W/LED datasheet.pdf
KNURLED NUT CIRCUIT BRKR NICKEL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 15.96MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.2A 126 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN MSS PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf