Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ37SN
D38999/26WJ37SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ37SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ37SN.pdf
Availability of D38999/26WJ37SN
QUANTITY
D38999/26WJ37SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ37SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ37SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert25-37
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ37SN
Related LinksD38999/, D38999/26WJ37SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ37SN Details Description
Related parts for D38999/26WJ37SN
TERMINAL BLOCK GROUNDING 6MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
PWR MULTICIRCUIT PROTECT RS-232 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
10KV INSULATION TESTER datasheet.pdf
PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
FUSE 125A 690V 000F/70 AR UR datasheet.pdf