TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ43AA
D38999/26WJ43AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ43AA.pdf
Availability of D38999/26WJ43AA
QUANTITY
D38999/26WJ43AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43AA
Related LinksD38999/, D38999/26WJ43AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ43AA Details Description
Related parts for D38999/26WJ43AA
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 10W 2959 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf