TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ43PE-LC
D38999/26WJ43PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ43PE-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ43PE-LC
QUANTITY
D38999/26WJ43PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ43PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ43PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ43PE-LC
FAN AXIAL 25X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RCPT DUMMY SHELL SIZE 13 CADMIUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL LED SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 250MA 1.2 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf