TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ43PN-LC
D38999/26WJ43PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ43PN-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ43PN-LC
QUANTITY
D38999/26WJ43PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43PN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ43PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ43PN-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ43PN-LC
BATTERY PACK NICAD 7.2V 5000MAH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 33POS datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf