TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ43SB-LC
D38999/26WJ43SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ43SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ43SB-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ43SB-LC
QUANTITY
D38999/26WJ43SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ43SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ43SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ43SB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ43SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ43SB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ43SB-LC
OSC XO 8.192MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 3A PW-MOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 20.07MM datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 50A 223.2W TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf