Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ46BD
D38999/26WJ46BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ46BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ46BD.pdf
Availability of D38999/26WJ46BD
QUANTITY
D38999/26WJ46BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ46BD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ46BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (40), 8 Coax (2)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ46BD
Related LinksD38999/, D38999/26WJ46BD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ46BD Details Description
Related parts for D38999/26WJ46BD
TRANSF 900 OHM SEC. 0MA DC TEL datasheet.pdf
TRIAC 800V 15A TO220AB datasheet.pdf
IC SW SMART MULTICHAN PDSO36 datasheet.pdf
IC HALL SWITCH 1PH 25MA SIP-3L datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 10NS 128QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 20CK datasheet.pdf