Souriau Connection Technology D38999/26WJ46PBL
D38999/26WJ46PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ46PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ46PBL.pdf
Availability of D38999/26WJ46PBL
QUANTITY
D38999/26WJ46PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ46PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ46PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (40), 8 Coax (2)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ46PBL
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ46PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ46PBL Details Description
Related parts for D38999/26WJ46PBL
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8-SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 8POS PCB datasheet.pdf
FIXED IND 178UH 160MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
BRD SPT THR STUD SNAP LOCK 10MM datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CCM 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf