Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ46PNLC
D38999/26WJ46PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ46PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ46PNLC.pdf
Availability of D38999/26WJ46PNLC
QUANTITY
D38999/26WJ46PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ46PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ46PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (40), 8 Coax (2)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ46PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ46PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ46PNLC Details Description
Related parts for D38999/26WJ46PNLC
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 4KW 200V datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 136MA 2.4 OHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf