Souriau Connection Technology D38999/26WJ46SCL
D38999/26WJ46SCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ46SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ46SCL.pdf
Availability of D38999/26WJ46SCL
QUANTITY
D38999/26WJ46SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ46SCL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ46SCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (40), 8 Coax (2)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ46SCL
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ46SCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WJ46SCL Details Description
Related parts for D38999/26WJ46SCL
BEAD CORE DUAL 7.5X5.2MM RAD T/B datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 668X datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf