Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ4SNLC
D38999/26WJ4SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ4SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WJ4SNLC.pdf
Availability of D38999/26WJ4SNLC
QUANTITY
D38999/26WJ4SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ4SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ4SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ4SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ4SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ4SNLC Details Description
Related parts for D38999/26WJ4SNLC
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR PRES 1.6PSI ABSO 3.3V SMT datasheet.pdf
IC SIGNAL ENCODER NTSC 24-SZIP datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MT RA PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf