TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ61BA
D38999/26WJ61BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ61BA.pdf
Availability of D38999/26WJ61BA
QUANTITY
D38999/26WJ61BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61BA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61BA
Related LinksD38999/, D38999/26WJ61BA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ61BA Details Description
Related parts for D38999/26WJ61BA
SWITCH UNIT ROUND MOM 3POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 21A 4 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
COAX CABLE 2.92MM MALE/MALE 36" datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
D SUB MA PCR 2W2_20 A_S4_4-40 UN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf