TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ61HD
D38999/26WJ61HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ61HD.pdf
Availability of D38999/26WJ61HD
QUANTITY
D38999/26WJ61HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61HD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61HD
Related LinksD38999/, D38999/26WJ61HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ61HD Details Description
Related parts for D38999/26WJ61HD
KEYPAD 12 KEY BLK FRONT PNL MNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-15V 80W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 2.25A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CARD MARKER S datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf