TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ61PE-LC
D38999/26WJ61PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ61PE-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ61PE-LC
QUANTITY
D38999/26WJ61PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ61PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ61PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ61PE-LC
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
DIE SET SET OF 4 ATP-AA-AFIFG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.5A 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
IC PENTA 35MOHM ESWITCH 24PQFN datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
DUAL WIRE SPLICE, SIZE 16, LC datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf