TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ61PN-LC
D38999/26WJ61PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ61PN-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ61PN-LC
QUANTITY
D38999/26WJ61PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61PN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ61PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ61PN-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ61PN-LC
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 50POS 1MM SLD datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.075V SC-70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN SPRED SPECTRM 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .38" datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf