Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ61PNLC
D38999/26WJ61PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ61PNLC.pdf
Availability of D38999/26WJ61PNLC
QUANTITY
D38999/26WJ61PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ61PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ61PNLC Details Description
Related parts for D38999/26WJ61PNLC
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
IC AF POWER AMP 5WX2CH SIP13H datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 19.18MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT RED W/WIRE 12" datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf