Amphenol Aerospace Operations D38999/26WJ61PNLC
D38999/26WJ61PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WJ61PNLC.pdf
Availability of D38999/26WJ61PNLC
QUANTITY
D38999/26WJ61PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WJ61PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WJ61PNLC Details Description
Related parts for D38999/26WJ61PNLC
RES SMD 360 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW CHIP ANTENNA datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
RES 342.857K OHM 0.8W 0.01% RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf