Amphenol Pcd D38999/32W15N
D38999/32W15N picture photo
Mfg. Part Number
D38999/32W15N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Accessories
Brief Description
PLUG COVER SHLL SIZE 15 ALUMINUM
Datasheet Download
D38999/32W15N.pdf
Availability of D38999/32W15N
QUANTITY
D38999/32W15N Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/32W15N
Internal Part NumberEIS-D38999/32W15N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Accessories
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
Accessory TypeCap (Cover), Protective
For Use With/Related ProductsMIL-DTL-38999 Series III Plug
Shell Size - Insert15
MaterialAluminum Alloy
FeaturesEnvironment Resistant, Wire Rope with Washer
ColorOlive
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/32W15N
Related LinksD38999, D38999/32W15N Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
D38999/32W15N Details Description
Related parts for D38999/32W15N
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
POWER LINE 180A 3-PHASE FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 25V 10% 1106 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 14POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH SER 4MB 50MHZ SPI 8SOIC datasheet.pdf