Omron D3M-01K2-3
D3M-01K2-3 picture photo
Mfg. Part Number
D3M-01K2-3
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NO 0.1A 30V
Datasheet Download
D3M-01K2-3.pdf
Availability of D3M-01K2-3
QUANTITY
D3M-01K2-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D3M-01K2-3
Internal Part NumberEIS-D3M-01K2-3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Medical Solutions
Standard Package500
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3M
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleConnector
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque51gf
Release Force6gf
Pretravel-
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.047" (1.2mm)
Operating Position0.618" (15.7mm)
Mechanical Life500,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3M-01K2-3
Related LinksD3M-0, D3M-01K2-3 Datasheet, Omron Distributor
D3M-01K2-3 Details Description
Related parts for D3M-01K2-3
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 980MA 60 MOHM datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FUSE CERM 1A 600VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
INSUL 107 SUPTEX HANDLAMP datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf