Omron D3V-11G1M-2A5-K
D3V-11G1M-2A5-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G1M-2A5-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NC 11A SOLDER
Datasheet Download
D3V-11G1M-2A5-K.pdf
Availability of D3V-11G1M-2A5-K
QUANTITY
D3V-11G1M-2A5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G1M-2A5-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G1M-2A5-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.031" (0.79mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G1M-2A5-K
Related LinksD3V-11G, D3V-11G1M-2A5-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G1M-2A5-K Details Description
Related parts for D3V-11G1M-2A5-K
TESTER MINIMEG 9VDC NIST datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-4 datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
IC HDMI/DVI SWITCH 4:1 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX LIN W/VREG 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf