Omron D3V-11G2-3C25-K
D3V-11G2-3C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G2-3C25-K
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NO 11A QC TERM
Datasheet Download
D3V-11G2-3C25-K.pdf
Availability of D3V-11G2-3C25-K
QUANTITY
D3V-11G2-3C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G2-3C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G2-3C25-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G2-3C25-K
Related LinksD3V-11G, D3V-11G2-3C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G2-3C25-K Details Description
Related parts for D3V-11G2-3C25-K
TERM BLOCK HDR 23POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.0K OHM 0.175W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 21.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 385MA 420 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf