Omron D3V-11G2M-1C25-K
D3V-11G2M-1C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G2M-1C25-K
Brief Description
SW LEVER SPDT 11A .187" QC 250V
Datasheet Download
D3V-11G2M-1C25-K.pdf
Availability of D3V-11G2M-1C25-K
QUANTITY
D3V-11G2M-1C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G2M-1C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G2M-1C25-K
Product Training ModulesSnap Switches
Medical Solutions
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G2M-1C25-K
Related LinksD3V-11G2, D3V-11G2M-1C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G2M-1C25-K Details Description
Related parts for D3V-11G2M-1C25-K
DSUB CABLE - CFP09G/AE09G/X datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO-268 datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 6PCK 50/125 YELLOW datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.94A 45 MOHM datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO220F datasheet.pdf