Omron D3V-11G3M-3A5-K
D3V-11G3M-3A5-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G3M-3A5-K
Brief Description
SWITCH LVR SPST-NO 11A SLD TERM
Datasheet Download
D3V-11G3M-3A5-K.pdf
Availability of D3V-11G3M-3A5-K
QUANTITY
D3V-11G3M-3A5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G3M-3A5-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G3M-3A5-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque70gf
Release Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G3M-3A5-K
Related LinksD3V-11G, D3V-11G3M-3A5-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G3M-3A5-K Details Description
Related parts for D3V-11G3M-3A5-K
IC SENSOR INVERT TOTEM-POLE TO18 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220AB datasheet.pdf
GROUND LUGS 1 1/8X1 3/16" datasheet.pdf
SWITCH DIP 6POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
USB MINI A TO MINI B 1.8M BLACK datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208CQFP datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf