Omron D3V-11G5-1C23-K
D3V-11G5-1C23-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G5-1C23-K
Brief Description
SWITCH LEVER 11A SPDT .187 QC
Datasheet Download
D3V-11G5-1C23-K.pdf
Availability of D3V-11G5-1C23-K
QUANTITY
D3V-11G5-1C23-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G5-1C23-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G5-1C23-K
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force6gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.031" (0.79mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G5-1C23-K
Related LinksD3V-11G, D3V-11G5-1C23-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G5-1C23-K Details Description
Related parts for D3V-11G5-1C23-K
CONN HDR BRKWAY 2POS DUAL 15AU datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CONNECTPORT X8 2.4GHZ datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 35W datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 0.8-5V 30W datasheet.pdf