Omron D3V-11G6-1C25-K
D3V-11G6-1C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G6-1C25-K
Brief Description
SW ROLL LVR SPDT .187"QC 250V
Datasheet Download
D3V-11G6-1C25-K.pdf
Availability of D3V-11G6-1C25-K
QUANTITY
D3V-11G6-1C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G6-1C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G6-1C25-K
Product Training ModulesSnap Switches
Medical Solutions
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G6-1C25-K
Related LinksD3V-11G, D3V-11G6-1C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G6-1C25-K Details Description
Related parts for D3V-11G6-1C25-K
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LENS/HOLDER SNAP HOOKS CREE XP datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
POE+ GIGA-MCBASIC, 2TX/SSBX-SM13 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf