Omron D3V-16-3C4
D3V-16-3C4 picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16-3C4
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLNGR SPST-NO 16A
Datasheet Download
D3V-16-3C4.pdf
Availability of D3V-16-3C4
QUANTITY
D3V-16-3C4 Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16-3C4
Internal Part NumberEIS-D3V-16-3C4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force15gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16-3C4
Related LinksD3V-1, D3V-16-3C4 Datasheet, Omron Distributor
D3V-16-3C4 Details Description
Related parts for D3V-16-3C4
IC VOLTAGE DETCTR 2.9V SOT23A-5 datasheet.pdf
MOD INLET/CB/MED FILTER 10A PNL datasheet.pdf
TRANSFER OUTPUT OPTION E5CK datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC SMPC datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
RES 68 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf