Omron D3V-16G-1A5-K
D3V-16G-1A5-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G-1A5-K
Brief Description
SWITCH SNAP SPDT 16A SLD TERM
Datasheet Download
D3V-16G-1A5-K.pdf
Availability of D3V-16G-1A5-K
QUANTITY
D3V-16G-1A5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G-1A5-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G-1A5-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.012" (0.3mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G-1A5-K
Related LinksD3V-16, D3V-16G-1A5-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G-1A5-K Details Description
Related parts for D3V-16G-1A5-K
CONN HEADER 4POS .100" STR TIN datasheet.pdf
RND STANDOFF 1/4-20 NYLON 1-3/4" datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 48TQFP datasheet.pdf
3M 5557 2MM SQUARES 100/PACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 34POS GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf