Omron D3V-16G-2A5-K
D3V-16G-2A5-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G-2A5-K
Brief Description
SWITCH SNAP SPST-NC 16A SLD TERM
Datasheet Download
D3V-16G-2A5-K.pdf
Availability of D3V-16G-2A5-K
QUANTITY
D3V-16G-2A5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G-2A5-K
Internal Part NumberEIS-D3V-16G-2A5-K
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.012" (0.3mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G-2A5-K
Related LinksD3V-16, D3V-16G-2A5-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G-2A5-K Details Description
Related parts for D3V-16G-2A5-K
IC REG LDO 8V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CORD ASSEMBLY FOR T201T datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
2.5 SGNAL D//LOCK D.L.P 6P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
GROUND BAYONET AP020/021 datasheet.pdf
IC BUFFER 7OUTPUT 1.5V 40MLF datasheet.pdf